Close

Congratulations to each of the students who earned recognition for his efforts in the 2019-20 school year.

Academic Honors By Grade

Order of Old Farms

Jordan Eric Bernard
Anthony Capasso
Graham Christopher Deckers
Po Lam Fung
Maxwell Harrison Gart
Noah Thomas Matalon
William Benjamin Rosenblatt
Augustus Gentry Shamburger

F. Reed Estabrook Jr. Award

Augustus Gentry Shamburger

Louise B. Adams Award

John Ryan Zadrozny

Senior Outstanding Improvement

MacDonald Orson Gadowsky

University Book Prizes

Harvard University Book Prize:
August James Berklas

Yale University Book Prize:
Saagar S. Motupally

University of Pennsylvania Book Prize: Matthew Hobart Jamison

Princeton University Book Prize:
John Ryan Zadrozny

Trinity College Book Prize:
Christopher John Baldini

Brown University Book Prize:
Matthew A. Leopold

Bowdoin College Book Prize:
Boyang Zhou

Hamilton College Book Prize: Maximilian Jacob Cohen

Founder's Medal

Mackinnon Jay Brennan: AE/CS
Walter Joseph Cesarski IV: AE/CS
Paul Woodin Chavey: AE/ CS
William Michael Collins: AE/CS/TG
Andrew David Donlan: CS/TG
Heberton Edwin Fricke IV: CS/TG
Austin Gatesman: AE
Kai Tseng Grocki: AE/CS/TG
Tabor Daniel Heaslip: CS/TG
Michael Hernandez: CS
Samuel Henry Holleran: AE
Ho Young Lee: AE
Xihe Li: AE
Jaesang Lim: AE
Aiden William Maag: CS/TG
Lucas Grey MacKay: CS/TG
Caleb Stewart McKernan: TG
Ezekiel Michael Menendez: CS
Theodore Kristian Mineau: AE/CS
Bradley Robert Morris Jr.: CS/TG
Kristof Adel Proulx: CS
Henry Plumb Root: CS/TG
Saar Christopher Rosa: CS/TG
Reid Ryley Shafer: TG
Hyojun Son: AE/TG
Alexander Nicholas Usich: CS/TG
Graham Michael Walker: CS/TG
Xun Wang: AE
John Warner IV: AE/CS/TG
Ryan Scott Williams: CS/TG
Nicholas Michael Young: CS
Jiaxing Zhang: AE/CS

Scholar of Distinction

Maxwell Harrison Gart

Cum Laude Society

Mackinnon Jay Brennan
Walter Joseph Cesarski IV
Paul Woodin Chavey
Po Lam Fung
Maxwell Harrison Gart
Austin Gatesman
Samuel Henry Holleran
Ho Young Lee
Xihe Li
Jaesang Lim
Noah Thomas Matalon
Augustus Gentry Shamburger
Hyojun Son
Xun Wang
John Warner IV
Jiaxing Zhang

Earnest and Persistent Effort Awards

Earnest and Persistent 12th:
Michael Hernandez

Earnest and Persistent 11th:
James Everette Wilborn Jr.

Earnest and Persistent 10th:
Joseph Connor Berggren

Earnest and Persistent 9th:
Melvin Weaver III

Academic Excellence Awards

Academic Excellence in the 9th Grade:  Junhee Hwang

Academic Excellence in the 10th Grade: Owen Cronin & Yunha Kim

Academic Excellence in the 11th Grade: August James Berklas & Saagar S. Motupally

Academic Excellence in the 12th Grade: Maxwell Harrison Gart

Other Senior Awards

Athletic Awards

Department Book Awards